Reumatologie
Vous souhaitez réagir à ce message ? Créez un compte en quelques clics ou connectez-vous pour continuer.
Google translate
Rechercher
 
 

Résultats par :
 


Rechercher Recherche avancée

Derniers sujets
» Consultatie, tratament - precizari
Acupunctura psihosomatica EmptyMer Fév 10, 2021 1:15 pm par Dr Ioan Dumitrescu

» Acupunctura in hernia de disc
Acupunctura psihosomatica EmptyMer Fév 10, 2021 1:13 pm par Dr Ioan Dumitrescu

» Formular de programare online
Acupunctura psihosomatica EmptyMer Fév 10, 2021 12:57 pm par Dr Ioan Dumitrescu

» Consultatie homeopata prin telemedicină
Acupunctura psihosomatica EmptyJeu Mai 07, 2020 3:33 pm par Dr Ioan Dumitrescu

» coxartroza la o batrana
Acupunctura psihosomatica EmptyLun Fév 03, 2020 2:23 am par Vlad

» Programari prin mail
Acupunctura psihosomatica EmptyDim Juin 16, 2019 6:59 pm par Vlad

» Hernie de disc recomandari
Acupunctura psihosomatica EmptyMer Mai 08, 2019 9:02 pm par Hodobog

» acupunctura pentru spondiloza
Acupunctura psihosomatica EmptyVen Fév 08, 2019 4:51 pm par Restian

» Boron un oligoelement util in osteoporoza
Acupunctura psihosomatica EmptyJeu Déc 13, 2018 1:57 am par Mihai

Acupuncture homéopathie rendez-vous
Homeopatie acupunctura
[Valid RSS]
W3C
Flux RSS


Yahoo! 
MSN 
AOL 
Netvibes 
Bloglines 


Petites annonces

    Pas d'annonces disponibles.

    Twitter
    Twitter

    Acupunctura psihosomatica

    Aller en bas

    17032018

    Message 

    Acupunctura psihosomatica Empty Acupunctura psihosomatica




    Acupunctura psihosomatica reprezinta un alt tip de acupunctura diferita de cea clasica . Daca in acupunctura clasica ne bazam pe identificarea sindroamelor si tratamentul lor sau foloseam regula celor cinci elemente, in cea psihosomatica se face focus pe gasirea cauzei emotionale, a stressului primar ce a condus la somatizare, adica dezvoltarea unor simptome functionale sau / si a unor manifestari organice . De ceva timp incerc a aplica acest gen de tratament acupunctural ce folosind doar 1-2 puncte pentru tratament .
     
    Acupunctura psihosomatica se aseamana foarte bine cu homeopatia constitutionala si efectele remediilor homeopate in dilutii inalte in care se materializeaza legea lui Herring unde pacientul prezinta simptome vechi ca si cum filmul patologic al bolilor dansului s-ar repeta cu durate scurte . Concret cand pacientul primeste un medicament homeopat in dilutie inalta pentru constitutia lui se pot produce simptome pe care pacientul le-a avut cu multi ani in urma . Aceste simptome vechi reapar, dureza perioade scurte si apoi dispar pacientul vindecandu-se .
     
    Acelasi lucru se poate intampla si in cazul utilizarii sistemului acupuncturii psihosomatice . Poate parea cel putin ciudat pentru un medic acupunctor ca dupa inteparea unui punct specifica pacientul sa inceapa sa planga, sa acuze dureri mai vechi ce au ca si in homeopatia constitutionala o durata scurta . Am avut aceasta surpriza la un pacient care dupa inteparea unui punct de acupunctura specific sa obtin o vindecare spontana a unei sciatice dupa o singura sedinta de acupunctura, urmata apoi de aparitia altor simptome mai vechi . Nota comuna a efectelor acupuncturii psihosomatice este aceea ca multe din simptomele noi aparute este aceea cea pishologica, adica acum pacientul nu va mai acuza simptome organice ci pe cele de natura functionala . Sunt simptomele ce au precedat boala somatica .
     
    La pacientul mentionat dupa rezolvarea sciaticii acesta a inceput sa acuze palpitatii, o stare de depresie ce au necesitat alte puncte acupuncturale . Simptomele acestea le avusese cu multi ani in urma avand drept cauza o stare conflictuala cu rasunet psihic profund , Pot exista insa mai multe stari conflictuale care sa marcheze pacientul . Cu ajutorul masuratorilor potentialelor punctelor bioelectrie a punctelor de acupunctura efectuate de domnul fizician Ioan Mamulas am avut confirmarea ca aceste puncte specifice erau moficate ca activitate electrica necesitand puncturarea lor . Reproduc aici relatarile unei paciente care dupa 2 sedinte de acupunctura psihosomatica prezinta simptome vechii de boala produse prin multiple stressuri cu impact organic .
     
    Mentionez ca in prima sedinta am utilizat un singur punct acupunctural pishosomatic a “rascolit” o patologie veche si m-a determinat sa ii fac pacientei o anamneza completa pentru a identifica cauzele primare ale bolii . Aceste cazuri seamana uluitor de bine cu acele cazuri relatate de mine de intoxicatii chimice multifactoriale tratate homeopatic . Relatarile pacientei : “ rezumatul starilor mele dupa cele 2 sedinte de acupunctura Deci prima zi luni 30/5/2011
     
    -imediat dupa o ora ,chiar doua ,a aprut brusc o puternica somnolenta tare greu de stapanit,cu stare accentuata de moleseala -valuri de caldura la nivelul fetei -pusatii la nivelul nasului pe partea dreapta (deci opusa parezei) -pulsatii la nivelul ochiului stang zona pleoapei de jos,cu senzatie de "tragere''in jos Apoi seara in jurul orei 20 -lipsa de putere in picioare,senzatie de lipsa de control al picioarelor,uneori  tremur usor (numai la nivel de aura pentru ca  privite ,nu se miscau de loc)
     
    -senzatie de mers cu piciorul stang mai greu,"cosit"usor(cum spune d-lul doctor-dar controlabil printr-o atentie sporita -senzatie de corp greu -se repeta valul de caldura care a fost in jurul orei 16 dar acum cu inrosirea fetzei in zona pometelui stanga spre nas -simtit accentuat coltul gurii stanga care trage tare mult in jos la fel si ochiul stang sub pleoapa de jos ,mult tras in jos,clipit cu efort impus pentru a inchide ochiul
     
    MARTI 31/5 -imediat dupa acupunctura ,stare de euforie fara obiect care a durat pana la culcare -energie vitala mult amplificata -sezatie de greutate pe partea stanga a fetzei in zona mandibula ,colt buza -senzatie de amorteala accentuta a gingiei stanga-cu stare de incomodare puternica a lucrarii dentare -senzatie de corp strain intre sprancene spre dreapta aproape de pliul nazalLa palpare sau la apasare am descoperit un punct
     
    puternic dureros -dureri pasagere usoare in muschiul gambei drepte -piciorul stang nu mai simt ca "fuge"dar parca -din cand in cand parca il trag dupa mine -sau "tarsesc "cum se spune -clipesc cu efort mai mic cu ochiul stang dar sporadic mai apar usoare "spasme 'sub pleoapa -usoara durere in repaus in zona cervicala stanga
     
    - Foarte important pentru mine::: in jurul orei 20 deci cam dupa 3 ore de la sedinta de acupunctura .am avut un "spasm"al fetei in zona fruntii -ridicare necontrolata a sprancenelor -miscare involuntara in orice moment(repaus,vorbit) (acest lucru mi s-a intamplat cativa ani la rand poate 5-6 ani - pana in urma cu  1,5 ani cand a disparut in urma unui evenimet care a presupus dinamizarea puternica a catorva centri de fortza-din pacate nu am descoperit care a fost aceea chakra care -actzionand asupra ei intens -m-a ajutat sa scap de aceea povara  ) -a reaparut pentru scurt timp o tendinta usoara de "joc"incontrolabil de mandibula pe care l-am avut ani de zile 10 12 chiar ,(disparut si acesta in ianuarie anul trecut) “
     
    Intrebarea fireasca care se pune este ce tratam in acupunctura clasica bazandu-ne pe sindroame ! Sigur tratam manifestari organice ale bolii fara a aborda cauza primara, profunda a bolii cea care a determinat filmul patologic prezent . Adica facem o acupunctura de “suprafata” .
     
    Dr.Ioan Dumitrescu
    Copyright Copyright
    Notice Any and all the content of our websites
    Dr Ioan Dumitrescu
    Dr Ioan Dumitrescu
    Admin

    Mesaje : 179
    Puncte : 331
    Reputatie : 0
    Data de inscriere : 07/03/2010
    Varsta : 63
    Localizare : Belgique

    Revenir en haut Aller en bas

    Partager cet article sur : reddit

     
    Permission de ce forum:
    Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum